Auto detailing – czy warto oddać auto w ręce specjalistów?


Detailing samochodu (car detailing) to zbiór wszystkich czynności mających na celu oczyszczanie, konserwację oraz renowację całego samochodu lub tylko wybranych jego części. Zajmują się tym specjaliści, jako że wiele z tych czynności wymaga dużego doświadczenia, specjalistycznej wiedzy oraz różnych akcesoriów. Dawniej auto detailing był zarezerwowany wyłącznie dla kolekcjonerskich aut, dziś jednak takiej pielęgnacji można poddać każde auto. Decydując się na auto detailing, czy warto korzystać z pomocy profesjonalistów? Czego możemy się spodziewać?

Detailing samochodowy, czyli co?

Pojęcie auto detailingu jest powszechnie znane, jednak nie każdy wie, co wchodzi w jego skład. To inaczej kosmetyka samochodowa, czyli:

  • pranie tapicerki samochodowej, dokładne czyszczenie tapicerki skórzanej
  • precyzyjne czyszczenie wnętrza i elementów plastikowych
  • nakładanie powłoki ceramicznej
  • nabłyszczanie deski rozdzielczej
  • polerowanie kloszy lamp
  • mycie komory silnika
  • ozonowanie wnętrza
  • woskowanie lakieru
  • renowacja lakieru
  • mycie szyb

Innymi słowy, to wszystkie czynności przywracające samochodowi jego świetność, często określane jako samochodowe SPA. Auto detailing umożliwia pozbycie się wszystkich zabrudzeń oraz drobnych uszkodzeń. Sprawia także, że samochód jest znacznie mniej podatny na dalsze zabrudzenia czy zniszczenia. 

Wykonując detailing wnętrza należy stosować jedynie produkty do tego przeznaczone, dobrane zgodnie z materiałami, które chcemy wyczyścić. Dzięki temu unikniemy odbarwień i zniszczeń powierzchni. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby samemu zrobić przydomowe auto SPA i kompleksowo zadbać o swój pojazd. Jednak taki auto detailing wymaga przeczytania wielu artykułów eksperckich, zakupu sprzętu i produktów oraz poświęcenia sporej ilości czasu.

Auto detailing u profesjonalistów

Najbezpieczniej postąpimy oddając samochód profesjonalistom. Samodzielnie na ogół nie jesteśmy w stanie oczyścić trudno dostępnych zakamarków, a aplikacja wosku może zakończyć się rysami czy smugami. O ile podstawowe czyszczenie wnętrza auta oraz regularne korzystanie z myjni bezdotykowej możemy wykonać samodzielnie, o tyle posługiwanie się powłoką ceramiczną, polerowanie czy nakładanie bezbarwnej folii nie jest już takie proste. Musielibyśmy również zakupić wszystkie niezbędne produkty i akcesoria, w tym pasty polerskie czy powłoki ceramiczne. Nawet mając dobre zaplecze produktowe, bez wiedzy i doświadczenia jedynie zmarnujemy swój czas.

Detailing samochodowy wykonany przez profesjonalistów przebiega sprawnie i szybko, wszystkie etapy przeprowadzane są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Firmy często oferują pakiety usług, na które możemy się zdecydować w zależności od możliwości finansowych. Mamy gwarancję, że auto wróci do nas w idealnym stanie, bez żadnych uszkodzeń czy zniszczeń. Jednocześnie zaoszczędzimy cenny czas, który będziemy mogli wykorzystać na zupełnie inne obowiązki lub przyjemności. 

Waxoyl