Jak dbać o skórzaną tapicerkę samochodu?


Skórzane tapicerki mają szerokie grono zwolenników – są eleganckie, estetycznie prezentują się w każdej sytuacji i łatwo je wyczyścić. Dodatkowo zapewniają komfort w kontakcie z ludzką skórą. Aby przez wiele lat cieszyć się nienagannym wyglądem skórzanych tapicerek w samochodzie, należy jednak odpowiednio o nie dbać. Wymaga to pewnej wiedzy i regularności.

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych

Jeśli na tapicerce zauważymy jakiekolwiek zabrudzenie – piasek, resztki jedzenia, ślady po deszczu itd., należy jak najszybciej je usunąć. Zwykle wystarczy odkurzyć brud lub zetrzeć go miękką szmatką. Zapobiegnie to nawarstwianiu się zanieczyszczeń, a więc i niszczeniu czy odbarwieniu tapicerki. Bardziej angażujące czynności pielęgnacyjne wykonujemy do 2-3 miesiące.

Waxoyl-car-spa-sopot

Odkurzanie i mycie

Proces czyszczenia skórzanej tapicerki nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć nie tylko samą tapicerkę, ale również wnętrze samochodu. Jeśli nie posiadamy własnego odkurzacza – nic straconego. Na większości stacji benzynowych można skorzystać z ogólnodostępnego odkurzacza. Po pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń można przystąpić do mycia.

Tutaj należy pamiętać, że nadmiar wody niekorzystnie wpływa na wygląd i właściwości skóry. Dlatego tapicerkę myjemy miękką, ale jedynie zwilżoną (lub bardzo dobrze odciśniętą z nadmiaru wody) szmatką. Celem tego zabiegu jest nie tyle rzeczywiste umycie tapicerki, o ile usunięcie kurzu i pyłu z jej powierzchni.

Specjalistyczne preparaty

Po odkurzeniu i wstępnym przemyciu tapicerki można umyć ją dokładniej, stosując do tego miękką ściereczkę z mikrofibry oraz preparaty dedykowane skórze. Na początku warto ustalić czy tapicerka została wykonana ze skóry syntetycznej czy naturalnej – na tej podstawie wybieramy odpowiedni preparat czyszczący. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca newralgiczne tapicerki, np. łączenia czy zagłębienia foteli.

Na koniec tapicerkę można spryskać preparatem ochronnym, również przeznaczonym do pielęgnacji tapicerki skórzanej. Zapewni on trwałość efektów oraz sprawi, że w samochodzie przez długi czas utrzymywać się będzie przyjemny zapach. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do czyszczenia tapicerki skórzanej, zawsze warto skonsultować się z fachowcami zajmującymi się kosmetyką aut.

Waxoyl