Jak przygotować auto do sprzedaży?


Podczas sprzedaży samochodu szczególnie zwracamy uwagę na jego wyśmienitą prezencję – zwykle to właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, czy klient będzie zainteresowany kupnem. Gdy auto jest brudne i ma widoczne ślady rdzy, podejście do sprawdzania stanu technicznego raczej będzie negatywne. W jaki sposób przygotować auto do sprzedaży, aby zwiększyć jego szanse rynkowe?

Zadbaj o auto od zewnątrz

Na samym początku należy odpowiednio przygotować auto od zewnątrz. Dzięki temu będzie ono dobrze prezentować się na zdjęciach w ogłoszeniach oraz podczas spotkania z potencjalnymi kupcami. Należy bardzo dokładnie umyć nadwozie, nie zapominając o newralgicznych miejscach. Jeśli lakier jest porysowany – wypoleruj go. Ręczne polerowanie jest czasochłonne, dlatego warto skorzystać z usług firm detailingowych.

Konieczne jest również usunięcie widocznych śladów korozji, ponieważ obecność rdzy może obniżyć wartość rynkową pojazdu. Można do tego wykorzystać preparaty o działaniu odrdzewiającym, dostępne do kupienia w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Czyszcząc auto nie zapomnij o polerowaniu reflektorów samochodowych, woskowaniu karoserii, czyszczeniu felg oraz wymianie wycieraczek, jeśli są zniszczone. Na końcu zadbaj o szyby samochodowe oraz lusterka. Często to właśnie tak niepozorne detale świadczą o ogólnym stanie pojazdu.

Nie zapominaj o wnętrzu auta

Pięknie prezentujące się auto może zepsuć cały efekt, jeśli po otwarciu drzwi potencjalny kupiec spotka się z brudem, błotem i piaskiem. Aby tego uniknąć, dokładnie odkurz całe wnętrze samochodu, łącznie z tapicerkami. Jeśli na powierzchni tapicerek znajdują się plamy – upierz ją. Warto zastosować specjalistyczne preparaty ochronne, które nie tylko wydobędą wartościowe cechu tapicerki, ale również sprawią, że w aucie będzie unosił się przyjemny zapach.

Po oczyszczeniu wnętrza warto zadbać o szczegóły. Wskazana jest wymiana zniszczonych dywaników, opróżnienie bagażnika, schowku, kieszeni w drzwiach oraz popielniczki. Lepiej również pozbyć się ewentualnych wiszących choinek zapachowych, które już nie kojarzą się z wysoką jakością auta.

Liczy się również stan techniczny

Co najważniejsze – nigdy nie sprzedajemy niesprawnego pojazdu i nie ukrywamy jego poważnych wad, które mogłyby stanowić zagrożenie w ruchu drogowym. Przed sprzedażą warto więc wybrać się do mechanika na przegląd. Jeśli pojawią się usterki wymagające natychmiastowej naprawy, należy albo je naprawić albo poinformować o tym potencjalnego kupca.

Teraz można już wykonać profesjonalne zdjęcia (zarówno z zewnątrz, jak i obejmujące wnętrze pojazdu) i dodać ogłoszenie. W ogłoszeniu powinny znajdować się podstawowe informacje dotyczące przebiegu, stanu pojazdu, usterek, roku produkcji, spalania czy ceny.

Waxoyl