Kiedy zdecydować się na renowację lakieru?


Na samochodowy lakier składa się kilka warstw – wierzchnia jest bezbarwna, dalej mamy kolorowy lakier bazowy, podkład oraz warstwę antykorozyjną. Niestety, eksploatacja pojazdu oraz upływ czasu sprawiają, że nadwozie niszczeje. Dbanie o lakier sprawi, że będzie on nie tylko estetycznie wyglądać, ale i znacznie się wzmocni. Polecaną usługą detailingu jest renowacja lakieru

Na czym polega renowacja lakieru?

Renowacja lakieru to szereg procesów mających na celu całkowite odnowienie powłoki lakierniczej pojazdu mechanicznego. Całość składa się z kilku etapów, z których pierwszym jest dokładne umycie pojazdu i przygotowanie go do przyszłych prac. Na karoserii nie może pozostać piasek, pył, osad czy brud. Konieczne jest więc użycie specjalistycznych, chemicznych środków czyszczących, m.in. glinki. Usunie ona zanieczyszczenia przyklejone do lakieru, których nie zmyła woda. 

Gdy powierzchnia jest czysta należy ją osuszyć. Dopiero wtedy będzie można z wysoką dokładnością ocenić kondycję lakieru oraz obecność ewentualnych punktowych uszkodzeń. Na tej podstawie ustala się plan działania.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie gumowych i plastikowych elementów samochodu. Teraz czas już na właściwe odnawianie. Odbywa się ono przy użyciu specjalnej maszyny polerskiej i pasty o określonej ścieralności. Fachowiec dobierze rodzaj stosowanych specyfików do rodzaju lakieru oraz widniejących uszkodzeń – zapewnia to indywidualne podejście do każdego pojazdu.

Na sam koniec renowacji zabezpiecza się odkrytą warstwę za pomocą odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz preparatów polimerowych. Warto poprosić fachowców o dodatkowe zabezpieczenie pojazdu powłoką ceramiczną, zwłaszcza w przypadku nowych samochodów. 

Efekty renowacji lakieru

Po renowacji lakieru zauważymy jego odnowienie, a więc dużą zmianę w wyglądzie pojazdu. Część lakiernicza stanie się nie tylko wzmocniona, ale również pełna blasku. Rysy i zmatowienia znikają, a lakier nieskazitelnie lśni. Efektem jest ogólna poprawa wizualnego stanu lakieru. Dodatkowo renowacja lakieru chroni przed gromadzeniem się brudu podczas jazdy oraz ułatwia spływanie wody z jego powierzchni. Rezultaty mogą utrzymywać się nawet do 1,5 roku. 

Kiedy warto zrobić renowację lakieru?

Na renowację lakieru należy zdecydować się w sytuacjach, gdy powłoka lakiernicza jest zniszczona, a my z różnych powodów (brak czasu, umiejętności, chęci) nie odnowimy jej samodzielnie. Wskazaniem będą więc wyraźne rysy, ale również zmatowienie i utrata blasku lakieru, co ma miejsce w starszych samochodach. Wiąże się to z utlenianiem powłoki lakieru i jest naturalnym zjawiskiem. Renowacja sprawi, że lakier odzyska pierwotną głębię. Podsumowując, będzie dobrym wyborem zarówno w nowych, jak i starszych pojazdach, gdy zależy nam na efektownym, estetycznym wyglądzie powłoki lakierniczej. 

Nie warto odwlekać renowacji w czasie, jeśli widzimy, że powinna już zostać wykonana. W innym razie degradacji ulegać będą kolejne warstwy, aż ostatecznie zniszczy się też najważniejsza warstwa z kolorem. Na renowację będzie wtedy za późno, a nas spotkają dużo większe koszty. Usługa renowacji jest w pełni bezpieczna dla samochodu i daje spektakularne efekty.

Waxoyl