Mycie silnika – na co uważać? Jak to zrobić?


Jak w skrócie wygląda mycie silnika?

 1. Zabezpiecz elementy, do których nie może dostać się woda (tj. alternator, układ elektryczny itd.).
 2. Upewnij się, że silnik jest zimny!
 3. Odkręć klamry akumulatora oraz zabezpiecz go.
 4. Użyj specjalnych preparatów według instrukcji producenta.
 5. Spłucz silnik bardzo dokładnie, użyj jak najmniejszą ilość wody.
 6. Pozwól silnikowi wyschnąć.

Jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu zazwyczaj chcemy, aby wyglądał on nieskazitelnie, nawet jeśli kupiliśmy go jako używany. Dbanie o samochód jest bardzo istotne nie tylko dlatego, że wpływa na jego wygląd, lecz także często potrafi wydłużyć jego czas eksploatacji. Odpowiednio zadbane auto wolniej traci na wartości, a to na pewno istotne dla każdego właściciela, który prędzej czy później będzie chciał zmienić swój pojazd na inny. 

Zazwyczaj często i bardzo dbamy o wnętrze i karoserię swojego auta. To oczywiście bardzo dobrze, jednak niestety zapominamy o ważnej kwestii, jaką jest mycie silnika. Brud na silniku osadza się bardzo szybko i łatwo. Wśród mechaników mówi się, że silnikowi jest wszystko jedno, czy jest brudny czy nie – będzie on działał niezależnie od zabrudzeń, które nieuchronnie osadzają się na nim w trakcie eksploatacji. Dbanie o stan jednostki napędowej ma jednak inne znaczenie. Dlaczego zatem warto czasem umyć silnik? Czy czyszczenie silnika mu jakkolwiek pomoże? 

Po co powinniśmy dbać o czystość jednostki napędowej?

Czysty silnik to silnik, na którym łatwiej dojrzeć jakiekolwiek niepokojące zmiany. Po co myć silnik? Przede wszystkim chodzi tutaj o ewentualne wycieki. To zazwyczaj zły znak, który należy dokładnie sprawdzić w warsztacie mechanicznym. Jeśli nasz silnik jest zakurzony i brudny może być nam ciężej dostrzec wszelkie zmiany, które mogą wpływać na jego sprawne działanie. 

Mycie silnika warto wykonać także przed sprzedażą auta. Może to pozytywnie wpłynąć na decyzje potencjalnego kupującego. Jak wiadomo, zwykle najpierw kupujemy wzrokiem. Czysty silnik może skutecznie przekonać do zakupu. 

Jakie jeszcze są zalety mycia silnika? Jeśli utrzymujemy jednostkę napędową w dobrej kondycji, a lubimy sami serwisować swoje auto, może to zapobiec częstemu zagubieniu jakiejś mniejszej części. Odpowiednie mycie silnika pozwoli prawidłowo oczyścić i udrożnić otwory odpowietrzające silnik.

Jak umyć silnik, by go nie uszkodzić?

Jedną z najbardziej prawdopodobnych sytuacji jest uszkodzenie instalacji elektrycznej. Przewody wysokiego napięcia, które ciągną się przez nasze auto, to miejsce, w którym może dojść do zwarcia. Tutaj w przypadku mycia silników należy także zwrócić uwagę na jego typ – czy jest to silnik benzynowy czy diesel. Przy zapłonie samoczynnym, który znajduje się w dieslu ryzyko jest niewielkie. W przypadku silnika benzynowego ryzyko jest dużo wyższe, ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia zapłonu iskrowego. To właśnie dlatego warto, aby za czyszczenie komory silnika zabrał się specjalista. Jeśli jednak bardzo chcemy zrobić to na własną rękę, niezwykle istotne jest, abyśmy przed tym poznali dokładną budowę jednostki napędowej. Pozwoli to zapobiec niepotrzebnym nerwom.

Co jeszcze jest istotne?

Pamiętajmy, że czyszczenie silnika nie powinno odbywać się przy użyciu myjki ciśnieniowej z dużą siłą strumienia wody. Może to doprowadzić do bardzo kosztownych strat, zatem należy się kilka rady zastanowić, zanim stwierdzimy, że wiemy, co robimy.

W komorze istnieją także części, które wcale nie powinny mieć styku z wodą. Jedną z nich jest alternator – prądnica silnika. Obudowa alternatora nie zawsze jest szczelna, dlatego należy zachować wyjątkową ostrożność. Niektóre zanieczyszczenia można spróbować usunąć przy pomocy sprężonego powietrza pod ciśnieniem. Proces czyszczenia silnika sprężonym powietrzem na pewno będzie znacznie bezpieczniejsze.

Jak przygotować się do mycia silnika? Co należy posiadać?

Spośród przedmiotów, w które należy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem czyszczenia silnika znajdują się głównie produkty chemiczne, które nam pomogą. Oto częściowa lista:

 • szczotka,
 • szmatka z mikrofibry,
 • preparat czyszczący,
 • preparat konserwujący,
 • folia osłaniająca,
 • pędzelek do car detailingu.

Warto posiadać specjalistyczne środki, które zapobiegną ewentualnym uszkodzeniom. 

Jeśli posiadamy już odpowiednie przedmioty możemy zacząć myśleć o rozpoczęciu czyszczenia. 

Należy zacząć od rozpoznania, czy jednostka napędowa jest zimna. W przypadku, gdy silnik jest choć trochę ciepły, lepiej poczekać, niż dokonać szkód. Mycie nie powinno odbywać się na gorącym silniku. Następnie zwróćmy uwagę na akumulator. Powinniśmy zabezpieczyć do folią lub upewnić się, że klamry są odkręcone. Bezwzględnie pamiętaj o zabezpieczeniu elementów należących do układu elektrycznego jak i filtrów. Może to powodować problemu z odpaleniem silnika po myciu. Dodatkowo, używając preparat do mycia stosuj się do instrukcji. Istnieją produkty specjalne do elementów plastikowych, jak i innych. Jeśli dokonałeś wszystkich czynności, spłucz silnik bardzo dokładnie, jednak pamiętaj, aby wykorzystać jak najmniej wody. Strumień powinien być delikatny.

Waxoyl
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.