Parujące szyby w samochodzie – jak sobie z tym radzić?


Zaparowane szyby nie tylko obniżają komfort jazdy wszystkich podróżujących. Przede wszystkim stanowią bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, ponieważ zmniejszają widoczność na drodze. Konieczna jest znajomość sposobów, dzięki którym można szybko radzić sobie z tym uciążliwym problemem.

Parujące szyby? Znajdź przyczynę!

Jeśli znajdziemy przyczynę parujących szyb w samochodzie, będziemy mogli naprawić usterkę i tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Możliwymi przyczynami są:

  • zapchany filtr kabinowy – wówczas wystarczy go wymienić na nowy. Pamiętajmy, że wielu producentów rekomenduje wymianę filtra kabinowego co 1-2 lata lub co 15-40 tysięcy przejechanych kilometrów
  • wilgoć w aucie – warto parkować w garażu i dbać o to, aby tapicerki czy dywaniki zawsze były suche. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo warto zadbać o szczelność wszystkich uszczelek
  • awaria radiatora nagrzewnicy – konieczna staje się jego wymiana

Jeśli nie wiemy jak znaleźć przyczynę parujących szyb, wystarczy udać się do mechanika. Szybko znajdzie on problem i jego rozwiązanie.

Korzystaj z klimatyzacji – pozbądź się parujących szyb

Jeśli samochód posiada klimatyzację, sprawa jest prosta. Po uruchomieniu pojazdu wystarczy skierować nawiew na szyby – po kilku minutach będą czyste, zapewniając dobrą widoczność na drodze.

Zimą rekomenduje się regularne włączanie klimatyzacji (przynajmniej raz w tygodniu), aby układ mógł choć chwilę popracować. 

Jeśli auto nie posiada klimatyzacji po uruchomieniu go wystarczy włączyć ciepły nawiew na przednią szybę.

Jednocześnie można uchylić lekko jedną szybę, aby pozbyć się wilgoci. 

Zaopatrz się w miękką ściereczkę

Waxoyl-auto-detailing-sopot

Jeśli mamy duży problem z parującymi szybami zawsze warto wozić w aucie miękką ściereczkę. Można ją wykorzystać w momencie pojawienia się pary – wystarczy przetrzeć szyby, aby przywrócić widoczność.

Koszt takiej ściereczki to wydatek rzędu jedynie 10-15 zł, a nigdy nie wiemy, kiedy może nam się przydać.

Ciekawą opcją jest skorzystanie z preparatów aplikowanych na szyby, których zadaniem jest ochrona przed nadmiernym parowaniem.

Po aplikacji spełniają swoją rolę przez kilka tygodni. Przed ich użyciem należy jednak dokładnie umyć i osuszyć szyby.

Waxoyl