Powłoka ceramiczna – czy warto? Jak długo się utrzyma?
Lakier samochodu jest podatny na zabrudzenia, zarysowania czy szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wraz z upływem lat niszczeje coraz bardziej, co wpływa na prezencję i estetykę całego samochodu. Sposobem na ochronę lakieru jest nałożenie powłoki ceramicznej – specjalnego preparatu stworzonego przy wykorzystaniu nanotechnologii, który po aplikacji wiąże się z lakierem. Zmniejsza tym samym ewentualne uszkodzenia mechaniczne, chroni przed odpryskami lakieru i poprawia wygląd auta. Co warto wiedzieć o powłokach ceramicznych?
Spis treści:
Działanie powłok ceramicznych
Dzięki powłoce ceramicznej możemy chronić auto na kilka sposobów. Po jej nałożeniu, lakier auta wiąże się z jej cząsteczkami, w efekcie czego na karoserii powstaje dodatkowa warstwa zabezpieczająca o grubości kilku mikronów. W pierwszej kolejności zauważymy błyszczący lakier samochodowy i to właśnie ze względów estetycznych wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Mimo tego powłoki ceramiczne pełnią więcej funkcji:
- mają właściwości hydrofobowe – woda nie osiada na karoserii, lecz z niej spływa, przez co zanieczyszczenia nie osiadają na powierzchni lakieru. My zaś możemy rzadziej korzystać z myjni automatycznej
- chronią karoserię przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania, ptasie odchody, sól drogowa, kwaśne deszcze czy owady
- ograniczają tworzenie się zarysowań i chronią przed odpryskami kamieni, dzięki czemu zwiększają wartość samochodu
- tworzą skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne
Dużą zaletą powłoki ceramicznej jest jej trwałość – przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie chronić auto przez kilka lat. Można ją nałożyć zarówno na błyszczący, jak i na matowy lakier.
Jak dbać o powłokę ceramiczną?
Trwałość powłoki ceramicznej zależy od jej pielęgnacji. Zaleca się raz w tygodniu opłukać nadwodzie samochodu wodą, aby pozbyć się bieżących pyłów i zabrudzeń. Jeśli chcemy wykonać bardziej profesjonalny autodetailing, warto zacząć od aktywnej piany nakładanej na suche nadwozie i spłukania jej jeszcze przed wyschnięciem. Powierzchnię lakieru możemy oczyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry. Natomiast czy jest sens kłaść wosk? Otóż powłoki ceramicznej nie należy pokrywać woskiem, ponieważ może on wpłynąć na jej parametry.
Unikajmy także wizyt w myjniach automatycznych, ponieważ to właśnie one tworzą zarysowania na lakierze. Lepszą opcją będzie szybkie skorzystanie z myjni bezdotykowej. Z całą pewnością nałożenie powłoki ceramicznej zapewni nam łatwiejsze mycie pojazdu.
Wady powłoki ceramicznej – czy warto nałożyć powłokę ceramiczną?
Decydując się na powłokę ceramiczną należy mieć na uwadze jej wysoką cenę – jej nałożenie sprawdzi się świetnie w przypadku nowych aut, jednak w tych starszych warto przemyśleć swój wybór ze względu na nieco wyższe koszty. W przypadku ceramiki odpadają jednak wydatki związane z renowacją lakieru, usuwaniem zarysowań czy ogólnym utrzymaniem czystości samochodu, co jest dużą zaletą.
Powłok ceramicznych nie nałożymy także na uszkodzony lakier samochodu, ponieważ dodatkowo podkreślimy wady karoserii. Odpowiednio przygotowany lakier pod powłokę ceramiczną to często dodatkowy koszt, z którym należy się liczyć. Zwykle przygotowanie lakieru ma miejsce właśnie w starszych autach. Ostateczny koszt zależy od wielkości samochodu oraz od tego, które elementy nadwozia zabezpieczamy.
Jeśli jednak chcemy maksymalnie zadbać o nadwozie samochodu, z całą pewnością warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier auta.
Jak długo utrzyma się powłoka ceramiczna?
Nakładanie powłoki ceramicznej wykonujemy z myślą o wieloletniej ochronie lakieru. Przy odpowiedniej pielęgnacji i unikaniu myjni automatycznych, wysokiej jakości powłoka ceramiczna wytrzyma nawet do 9 lat, na co producenci powłok ceramicznych zwykle dają gwarancję. Zdarzają się jednak i takie, które służą jedynie przez rok. Aby zapewnić jak najlepszą ochronę lakieru, czynności związane z powłoką ceramiczną lepiej powierzyć profesjonalistom. Dokładna aplikacja powłoki ceramicznej na karoserię sprawi, że posłuży ona dłużej.