Powłoka ceramiczna, kwarcowa czy hybrydowa? Jaką wybrać?


Zabezpieczanie lakieru samochodowego specjalną powłoką to w dzisiejszych czasach częsta praktyka pozwalająca na długie zachowanie żywotności i dobrej kondycji lakieru. To właśnie od niej zależy prezencja samochodu, a więc i utrzymanie jego wysokiej wartości rynkowej. Problemem może być wybór odpowiedniej powłoki, dlatego warto znać wady i zalety poszczególnych jej rodzajów.

Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna charakteryzuje się przede wszystkim wysoką trwałością – może utrzymać się na lakierze nawet przez 5 lat, bez względu na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, np. deszczem czy śniegiem. Dodatkowo powłoka ceramiczna nadaje lakierowi głębi, wydobywając z niego kolor.

Nie sposób pominąć faktu, że auta z powłoką ceramiczną są znacznie prostsze w codziennej pielęgnacji. Zanieczyszczenia nie trzymają się nadwozia i bez problemu można je usunąć. Wszystko dzięki właściwościom antystatycznym i hydrofobowym. Ceramika osiąga twardość rzędu 9H, co skutecznie chroni lakier przed mikrorysami pojawiającymi się w trakcie użytkowania pojazdu. Jest dodatkowo odporna na działanie promieniowania UV.

Powłoka kwarcowa

Jest zdecydowanie trwalsza i skuteczniejsza od zwykłego wosku, jednak wciąż mniej wytrzymała niż powłoka ceramiczna. Utrzymuje się na powierzchni lakieru do około 1 roku, podkreślając przy tym estetykę lakieru oraz wydobywając z niego najlepsze cechy. Podobnie jak powłoka ceramiczna posiada właściwości antystatyczne i hydrofobowe.

Największą zaletą powłoki kwarcowej jest jej przystępna cena. To rozwiązanie nadające się na każdą kieszeń. Tutaj należy jednak wziąć pod uwagę krótką trwałość – lepszą opcją jest użycie droższej powłoki raz na 5 lat niż co roku powtarzać nałożenie tańszej powłoki kwarcowej. Ostateczne koszty będą bowiem podobne.

Powłoka hybrydowa

Powłoka hybrydowa uznawana jest za innowacyjne rozwiązanie w branży motoryzacyjnej. Najlepiej ze wszystkich wydobywa głębię lakieru, tworząc na jego powierzchni warstwę o grubości około 3 mikronów (czego nie osiąga żadna inna powłoka). Cechami charakterystycznymi są tutaj: nadzwyczajna szklistość, najlepsze właściwości hydrofobowe oraz okres trwałości około 3 lat, czyli nieco mniej niż w przypadku powłoki ceramicznej.

Mimo tego powłoki hybrydowe są uznawane za najlepszy wybór w dzisiejszych czasach. Zapewniają najwyższy poziom samooczyszczania się lakieru. Jak można się jednak domyślić, są jednocześnie najdroższe. Wybór powłoki powinien być więc podyktowany możliwościami finansowymi i własnymi preferencjami. Rekomenduje się jednak wybór pomiędzy powłoką ceramiczną, a powłoką hybrydową.

Waxoyl