Przyczyny korozji w samochodzie. Jak się uchronić?


Gdy na Twoim samochodzie pojawia się rdza, pamiętaj, że nie jest to tylko defekt kosmetyczny. Korozja samochodu znacznie wpływa na jego bezpieczeństwo oraz obniża żywotność pojazdu. Auto z widoczną rdzą drastycznie traci na wartości, ciężko więc będzie je sprzedać w dobrej cenie. Chcesz wiedzieć jak uchronić auto przed korozją i jakie są jej przyczyny? Czytaj dalej.


Korozja w samochodzie – co na nią wpływa?

Korozja na samochodzie

Istnieją trzy główne przyczyny występowania rdzy w samochodzie. Najczęściej korozja pojawia się wskutek połączenia co najmniej dwóch z poniższych czynników. 

Do przyczyn korozji samochodów zaliczają się:

  • uszkodzenia mechaniczne – rdza na samochodzie pojawić się może w skutek różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Są nimi np. zadrapania, obicia, drobne zarysowania. Dochodzi do ich np. podczas obicia drzwi o inny samochód na parkingu czy odpryśnięcia żwirku podczas jazdy po nieutwardzanych drogach.
  • wilgoć – jest “niezbędna” do rozwoju rdzy na samochodzie. Wpływ na szybki rozwój korozji mają oczywiście czynniki atmosferyczne takie jak ulewne deszcze, błoto, śnieg. Pod wpływem wody metal utlenia się, co prowadzi do korozji auta.
  • zanieczyszczenia – oprócz wody, błota i śniegu to również różnego rodzaju zanieczyszczenia mają wpływ na szybszą korozję auta. Kurz, brud oraz pozostałości soli drogowej w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania rdzy. Dlatego tak ważne jest dokładne czyszczenie auta po zimie.

Sposoby na pozbycie się rdzy z samochodu

Gdy planujesz pozbycie się rdzy z samochodu, musisz pamiętać, że trzeba się jej pozbyć całkowicie. W innym razie, po krótkim czasie, znów zaatakuje auto. Do skutecznych metod na pozbycie się rdzy zaliczamy:

  • płynny zmywacz – przydatny przy pierwszych oznakach korozji. Nakłada się go przy pomocy pędzelka, to silny środek chemiczny, warto więc użyć rękawic. Przy pomocy płynnego zmywacza, szybko i skutecznie usuniesz  niewielki nalot. Preparat jest do dostania w sklepach motoryzacyjnych.
  • papier ścierny – pozwala na zeszlifowanie rdzy aż do zdrowej blachy. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku trudno dostępnych miejsc oraz w przypadku dużej warstwy rdzy. 
  • szlifierkę – gdy nalot rdzy jest naprawdę duży a na jej powierzchni pojawiają się pęcherzyki warto użyć szlifierki. Umożliwi ona pozbycie się bardzo dużych ognisk korozji. Szczególnie polecana jest tutaj szlifierka oscylacyjna.
  • kwas fosforowy – sprawdza się jako uzupełnienie pracy ze szlifierką. Dzięki niemu pozbędziesz się nawet drobnych śladów rdzy a samochód pozostanie odporny na korozję przez dłuższy czas.
Korozja na nadkolu

Korozja – jak zabezpieczyć przed nią auto?

Aby zabezpieczyć auto przed korozją, należy przede wszystkim zadbać o jego kondycję po zimie. Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla naszych pojazdów. To właśnie wiosną zauważamy najwięcej zmian na karoserii i podwoziu

Na rynku istnieje wiele skutecznych preparatów chroniących przed korozją. Przed przystąpieniem do pokrycia nimi samochodu należy porządnie umyć auto i pozostawić do wyschnięcia. Czasami w przypadku dużej korozji przydaje się też piaskowanie pojazdu.

Gdy samochód jest już odpowiednio przygotowany, można przystąpić do rozprowadzenia preparatu antykorozyjnego. Można wybierać spośród produktów w sprayu i na pistolet. Ważne jest aby środek został rozprowadzony równomiernie.

Środki zabezpieczające przed korozją penetrują ogniska korozyjne i wypierają wilgoć. Pozostawiają ochronną powłokę, która zabezpiecza pojazd na około 2 lata. Po tym czasie zabieg warto powtórzyć.

Waxoyl