Rdza na samochodzie – jak usunąć, by zniknęła bezpowrotnie?


Problemy z korozją dotyczą nie tylko starszych samochodów czy tych z początku XXI wieku. Na pojawienie się rdzy narażone są wszystkie pojazdy, bez względu na rok produkcji czy model. Najlepiej zadbać o profilaktykę, jednak w momencie, gdy ślady rdzy pojawią się na elementach auta, można wykorzystać sprawdzone metody pozbycia się ich.

Jak chronić auto przed pojawieniem się rdzy?

Korozja na nadkolu

Aby nie dopuścić do wystąpienia rdzy ważne jest utrzymywanie auta w czystości. Nie powinno także być parkowane pod gołym niebem – garaż lub inne zadaszenie uchroni pojazd przed deszczem, wilgocią czy silnym wiatrem, które są poważnymi czynnikami ryzyka rdzy. Szczególnie zimą należy dbać, aby auto było regularnie myte i nie miało zbyt długo kontaktu z solą. 

Wszystkie narażone elementy pojazdu warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi preparatami o właściwościach ochronnych.

Począwszy od podwozia, poprzez wszystkie mniej dostępne zakamarki, kończąc na lakierze. Pamiętajmy, aby w tym celu nie używać zwykłych farb antykorozyjnych. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy dokładnie wyczyszczą i zabezpieczą pojazd.

Jak usunąć rdzę?

Gdy zauważymy drobne, powierzchniowe wykwity rdzy można spróbować delikatnie usunąć je papierem ściernym, następnie odtłuścić to miejsce rozpuszczalnikiem lub benzyną ekstrakcyjną i nanieść odpowiednią farbę.

Gdy rdza dotyczy karoserii można wspomóc się niezawodnymi preparatami, takimi jak np. WD-40. Są one ogólnie dostępne i mają właściwości odrdzewiające. Wystarczy spryskać nimi powierzchnię rdzy, pozostawić na 10 minut i po tym czasie usunąć rdzę za pomocą papieru ściernego. Wymagana jest precyzja, ponieważ zbyt mocne dociskanie papieru może spowodować uszkodzenie powierzchni auta.

Co ważne, po usunięciu rdzy należy dobrze zabezpieczyć samochód środkami antykorozyjnymi. Osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą samodzielnie się tym zająć mogą oddać swój samochód specjalistom zajmującym się m.in. auto detailingiem. 

Waxoyl