W jakim celu wodoruje się silnik?


Regularne użytkowanie samochodu wiąże się z pewnymi obowiązkami, takimi jak częste tankowanie, wymiana części eksploatacyjnych czy mycie pojazdu. Dzięki temu może on jak najdłużej zachować sprawność i prezencję. Świadomość kierowców wciąż rośnie i coraz chętniej dbamy o swój samochód. Warto wiedzieć, że jedną z kolejnych, ważnych kwestii jest wodorowanie silnika.

Dlaczego warto wodorować silnik?

Podczas eksploatacji samochodu w silniku tworzy się tak zwany nagar – twardy nalot będący mieszaniną niedopalonych i nagromadzonych cząstek paliwa oraz oleju. W największych ilościach osadza się na ścianach komory spalania i na świecach zapłonowych, a jego obecność może doprowadzić nawet do samozapłonu. 

Usuwanie nagaru jest ważne także z innych powodów. Pozwala zmniejszyć ilość zużywanego paliwa i emisję spalin, co jest korzystne dla środowiska naturalnego. Uznaje się, że oczyszczenie silnika może nawet przywrócić mu pierwotną moc.

Na czym polega wodorowanie silnika?

Wodorowanie silnika jest niezwykle proste i nieinwazyjne dla pojazdu – nie trzeba demontować jego części czy nawet wyjmować silnika.Zabieg polega bowiem na wprowadzeniu do obiegu pracującego silnika mieszaniny gazów, wśród których największe znaczenie ma wodór. Wskutek jego działania nagar w formie gazowej zostanie usunięty wraz ze spalinami w tradycyjny sposób – przez układ wylotowy. Wodór wprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia. Całość trwa około 1 godzinę, a bezpośrednio po zakończeniu prac silnik jest gotowy do działania.

Do największych zalet usuwania nagaru w ten sposób zaliczamy:

  • brak konieczności rozbierania poszczególnych części samochodu,
  • brak konieczności wymiany filtrów po zabiegu,
  • krótki czas trwania wszystkich czynności,
  • korzystną cenę,
  • maksymalne bezpieczeństwo dla silnika – metoda jest bezpieczniejsza nawet od stosowania chemicznych płukanek.

Usuwania nagaru za pomocą wodorowania silnika nie prowadzi do rozszczelnienia, które można zauważyć w przypadku zwykłych metod. 

Czy wodorowanie silnika ma wady?

Wodorowanie silnika ma swoich zwolenników, ale i przeciwników – zarówno wśród mechaników, jak i kierowców aut. Należy pamiętać, że dzięki takiemu oczyszczaniu możemy pozbyć się nagaru jedynie z tych części silnika, przez które przepływają gazy (m.in. z komory spalania). Nie usuniemy wszystkich osadów z całej powierzchni silnika. Mimo tego, nawet jeśli wodorowanie nie pomoże, z pewnością nie zaszkodzi. 

Ponadto wodorowania silnika nie należy wykonywać w pojazdach mechanicznych starszych niż 20 lat. Może dojść w ich przypadku do rozszczelnienia. 

Waxoyl