Zabezpieczenie lakieru matowego. Jak zadbać o matowy lakier?


Współczesna technologia pozwala na stosowanie unikalnych, a jednocześnie trwałych i ciekawych rozwiązań w zakresie lakiernictwa. Na polskich drogach coraz częściej zauważyć można samochody, które pokryte są lakierami matowymi. Pomimo tego, że nadal nie jest to rozwiązanie, które stosowane jest powszechnie to mat jako jedna z alternatyw dla tradycyjnych lakierów wodnych, zyskuje coraz większe zainteresowanie ze strony kierowców.

Pojawienie się w powszechnej dystrybucji aut z lakierami matowymi jest już coraz mniejszym zaskoczeniem. Poza tym lakiery matowe to niezwykle efektowne rozwiązanie, które z pewnością przykuwa wzrok innych kierowców. Jednak podjęcie decyzji o wyborze takiego lakieru, warto poprzedzić zweryfikowaniem informacji, w jaki sposób zabezpieczyć tego rodzaju lakier, a także, w jaki sposób o niego dbać na co dzień. Zatem jak powinno się dbać o lakier matowy w swoim samochodzie?

Matowy lakier na samochodzie – jak skutecznie dbać?

Matowy lakier na samochodzie to nie tylko elegancki i nietuzinkowy wygląd pojazdu, ale również pewne obowiązki. Tym samym należy podkreślić, że pokrycie karoserii matowym lakierem to także dodatkowy koszt, jaki poniesie kierowca. Warto również pamiętać, że alternatywą dla matowych lakierów są folie imitujące matowe wykończenie. Jednak bez względu na rodzaj matowego lakieru, który się wybierze, to samo pielęgnowanie jest niemal identyczne.

Najważniejszą kwestią do zapamiętania jest oczywiście to, że z matowych lakierów nie można usunąć rys, wżerów po kwaśnych deszczach, a także wielu innych niedoskonałości powierzchni. W przeciwieństwie do tradycyjnego lakieru nie można korzystać z takich produktów jak pasta polerska lub środki do usuwania kolistych zarysowań, ponieważ będą zmieniały one strukturę pokrycia lakieru. W efekcie zacznie wyglądać na poplamiony i nierówny.

Pielęgnacja matowego lakieru w samochodzie

Pielęgnacja matowego lakieru zasadniczo przebiega w bardzo podobny sposób jak przy innych rodzajach lakieru. W tym celu wykorzystuje się dedykowaną chemię, która posiada neutralne pH. Ponadto należy zaopatrzyć się w miękkie rękawice oraz ręczniki z mikrofibry. Najbardziej popularna metoda mycia, to tzw. na dwa wiadra, jednocześnie pamiętając o myciu wstępnym. Zawsze podczas pielęgnacji należy starać się na wszystkie możliwe sposoby, aby zminimalizować ryzyko porysowania powierzchni.

Na matowym lakierze, nawet te najmniejsze i najdrobniejsze zarysowania będą niezwykle widoczne. Dlatego skupienie i odpowiednie narzędzia podczas polerowania to podstawa!

Matowy lakier jak każdy inny można również odpowiednio zabezpieczyć. Istnieje wiele dedykowanych produktów na rynku, które posiadają właściwe powłoki do aplikacji na powierzchnie matowe. Niemniej należy również pamiętać, że matowego lakieru nie można polerować, ponieważ w narusza się jego wykończenie. Z tego i wielu innych powodów najlepiej zdecydować się na folię. Jest to sposób nie tylko bezpieczniejszy, ale także szybszy niż ponowne lakierowanie.

Matowy lakier na samochodzie – czy warto?

Matowy lakier to zdecydowanie świetna odmiana, a także efektowny sposób na wyróżnienie się spośród tłumu. Z uwagi, że pielęgnacja jest bardzo podobna jak w przypadku większości lakierów, to utrzymanie matowego lakieru w dobrej kondycji nie będzie trudne. Należy jednak pamiętać, aby przy pielęgnacji korzystać wyłącznie z dedykowanych narzędzi i produktów do lakieru matowego.

Waxoyl