Czy można myć auto w zimę?


Utrzymywanie samochodu w czystości jest niezwykle ważne, aby poszczególne jego elementy nie niszczały, a także aby pojazd zawsze estetycznie się prezentował. Wbrew pozorom znacznie zwiększa to komfort jazda. Najchętniej myjemy auto wiosną i latem, gdy wyższe temperatury i świecące słońce zachęcają nas do porządków. Mimo tego także zimą samochód szybko się brudzi – śnieg, błoto, sól. Wszystko to sprawia, że auto wymaga regularnego mycia. Jak się do tego zabrać?

Mycie auta zimą – czy można?

W okresie jesienno-zimowym samochód należy myć regularnie. Jest bowiem szczególnie narażony na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą wręcz uszkodzić lakier i karoserię. Najlepiej korzystać z myjni ręcznej, jednak jest to najdroższa opcja, na którą nie każdego stać.

Myjnie automatyczne

Myjnie automatycznie nie są polecane ze względu na ryzyko uszkodzenia lakieru. Przy częstym korzystaniu można zauważyć na jego powierzchni płytkie, aczkolwiek liczne zarysowania. Dodatkowo na ciemnych kolorach widać płowienie. Mimo tego, mycie auta na myjni automatycznej jest lepsze niż unikanie jakiegokolwiek mycia. Aby czynność była bezpieczna, w pierwszej kolejności należy zmyć z pojazdu nadmiar błota i sól. Zanieczyszczenia można spłukać np. na myjni samoobsługowej. 

Myjnia ręczna

Bardzo dobrym wyborem jest skorzystanie z myjni ręcznej, gdzie doświadczeni pracownicy zadbają o delikatne i dokładne pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Włącznie z tymi znajdującymi się na felgach czy progach. Dodatkowo wykonają oni podstawowe czynności, które w przypadku myjni automatycznych musielibyśmy zrobić sami – osuszą i nasmarują zamki oraz uszczelki. Dzięki temu nie spotka nas przykra niespodzianka, jaką są zamarznięte drzwi czy klamki. 

Mycie auta zimą – o czym warto pamiętać?

Jeśli samodzielnie myjemy auto powinniśmy pamiętać, aby:

  • przed myciem zabezpieczyć zamki – woda, która się dostanie do ich wnętrza szybko zamarznie uniemożliwiając włożenie kluczyka
  • nie myć komory silnika 
  • po zakończeniu pracy bardzo dokładnie osuszyć uszczelki oraz wycieraczki, w innym razie przymarzną do szyb

Aby samochód mógł się zagrzać, a więc i wyschnąć, warto po umyciu go przejechać się kilka lub kilkanaście kilometrów przy włączonym ogrzewaniu. Dodatkowo najlepiej, aby samochód był zaparkowany w garażu. Warto także zainwestować w zabezpieczenie felg przed zimą.

Waxoyl