Zabezpieczenie felg przed zimą


Felgi w okresie zimowym należą do grona najbardziej narażonych na działanie czynników zewnętrznych elementów pojazdu. Skrajnie niskie temperatury, sól obecna na drogach, gorsza jakość nawierzchni czy wszechobecne błoto nie sprzyjają zachowaniu wysokiej kondycji felg. Zadaniem właściciela samochodu jest więc odpowiednie zabezpieczenie tych części. Jak tego dokonać?

Mycie felg

mycie felg gdańsk

Aby przygotować felgi na zimę w pierwszej kolejności warto je dokładnie umyć. Największą precyzję uzyskamy myjąc je ręcznie, dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego zakamarku. Felgi czyścimy miękką szmatką i pędzelkiem lub specjalną gąbką do felg.

Obficie płuczemy je wodą, aby pozbyć się drobinek piasku, które mogłyby pozostawić rysy. 

Warto przy tym pamiętać, że nie myjemy felg po dłuższej jeździe.

Zawsze lepiej odczekać do ich ostygnięcia. Rozgrzane felgi w kontakcie z zimną wodą mogłyby się delikatnie odkształcić.

Lakierowanie felg

Felgi są pokryte warstwą ochronną i powłoką antykorozyjną, jednak wraz z upływem czasu może dojść do pojawienia się na ich powierzchni rys i zadrapań.

Zazwyczaj felgi aluminiowe są lepiej chronione niż te stalowe, dlatego w przypadku felg stalowych szczególnie należy zwracać uwagę na stan lakieru.

Gdy zauważymy na powierzchni rysy, po oczyszczeniu felg warto je ponownie polakierować, aby tym samym zmniejszyć ryzyko pojawiania się rdzy.

Zimowa wilgoć jest bowiem dużym czynnikiem ryzyka korozji.

lakierowanie felg gdańsk

Preparaty zabezpieczające 

Bez względu na rodzaj felg dobrym pomysłem jest zastosowanie preparatów zabezpieczających. Można nałożyć na nie woski (takie same jak nakłada się na karoserię) bądź specjalne, ceramiczne powłoki na felgi. Warstwa odpowiedniego preparatu skutecznie ochroni felgi przed osadzaniem się pyłu hamulcowego oraz innych zanieczyszczeń. Także ich usuwanie z zabezpieczonej powierzchni będzie łatwiejsze i szybsze.

Warto także zainwestować w zabezpieczenie podwozia.

W przypadku posiadania chromowanych felg aluminiowych rekomenduje się używanie wosku nawet co tydzień. Za wytrzymalsze uznaje się woski twarde, w porównaniu do ich odpowiedników stosowanych na mokro. Podczas zimy nie wolno zapomnieć o częstym myciu całego pojazdu. Jeśli nie mamy czasu na ręczne procedury, wystarczy skorzystać z myjni samoobsługowej i przy okazji spłukać felgi myjką ciśnieniową. 

Waxoyl