Korekta lakieru, czyli jak tanio poprawić wygląd swojego auta


Podobno mówi się, że łatwo poznać osobę, która swoje auto traktuje w sposób wyjątkowy. Mianowicie, po skończonej jeździe, zawsze odwraca się w kierunku samochodu, aby sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przy wyborze wymarzonego auta jednym z niezwykle istotnych czynników jest jego wygląd zewnętrzny. Jednak wraz z upływem czasu każdy pojazd traci swój blask i dawną świeżość. Zatem, czy istnieją zabiegi, które pozwolą zachować nieskazitelny wygląd samochodu?

Oczywiście, że istnieją. Mało tego – są bardzo popularne. Jednym z nich jest profesjonalne polerowanie samochodu. Niemniej należy pamiętać, iż osiągnięcie odpowiedniego efektu zazwyczaj możliwe jest w momencie oddania auta w ręce profesjonalistów. To z kolei wiąże się niekiedy z wysokimi kosztami. Czy możliwe jest zatem, aby zrobić to samodzielnie?

Tania korekta lakieru samochodu – ręczne polerowanie

Zdecydowanie ręczne polerowanie auta to czynność niezwykle pracochłonna. Jednak jeżeli chce się uniknąć mechanicznej polerki, to jedyne wyjście, aby poprawić ogólny stan samochodu. Wykonanie samodzielnie korekty lakieru to także zadanie, które wymaga pewnej wiedzy. Dlatego też decydując się na taki krok, warto zweryfikować swój poziom wiedzy, a także predyspozycję.

Odświeżenie lakieru w samochodzie może wydawać się zadaniem prostym, ale wcale takie nie jest. Solidne i zauważalne efekty osiąga się tylko w momencie dokładnego zastosowania się do standardów i metod, z jakich korzystają profesjonalne salony. Jak wygląda ręczne polerowanie lakieru?

Ręczne polerowanie lakieru auta – krok po kroku

Jeszcze przed polerowaniem, należy dokładnie umyć całą karoserię, a najlepiej zrobić to za pomocą aktywnej piany. Ponadto, aby usunąć tłuste plamy i uporczywe zabrudzenia, czy resztki owadów, należy użyć glinki do lakieru samochodowego. Dzięki temu będzie czysto, nawet w mikroszczelinach.

Następny etap to dokładne zabezpieczenie taśmą elementów, które nie powinny się zabrudzić pastą. Po takim przygotowaniu możliwe jest rozpoczęcie polerowania auta. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim miękki pad i pasta o niskim poziomie ścieralności. Należy pamiętać, że niewłaściwie dobrane środki mogą powodować uszkodzenia karoserii!

Po nałożeniu pasty na pad możliwe jest polerowanie lakieru. Najlepiej wykonywać to za pomocą kolistych ruchów o takim samym natężeniu siły. I tutaj uwaga, ponieważ nieustannie trzeba, kontrolować stan pada. Jeżeli się zużyje, to trzeba go wymienić na nowy. Niemniej ręczne polerowanie auta wymaga ogromnej cierpliwości i koncentracji, a także odpowiednich warunków.

A może profesjonalne polerowanie lakieru?

Zostawienie polerowania profesjonalistom to zdecydowanie najlepsza decyzja, jaką może podjąć każdy, kto chce odświeżyć wizerunek własnego samochodu. Nie tylko usługa zostanie wykonana kompleksowo i rzetelnie, ale nowy design auta często wprawi właściciela w zachwyt. Oczywiście takie rozwiązanie będzie stosunkowo droższe niż samodzielne polerowanie. Z drugiej strony, za oszałamiający efekt, niekiedy warto zapłacić.

Natomiast samo lakierowanie i polerowanie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Karoseria jest tak samo ważna, jak podzespoły mechaniczne. Decydując się na profesjonalne usługi polerowania, warto skorzystać z usług profesjonalnych serwisów, które doskonale znają się na renowacji samochodów. Podejmując decyzje o profesjonalnym polerowaniu auta, przy następnej okazji, stanie się to nawykiem. A wtedy ręczne polerowanie odejdzie w zapomnienie. 

Waxoyl