Co to jest wodorowanie silnika? Dlaczego powinieneś to zrobić?


Silnik to zdecydowanie najważniejsza część mechaniczna w każdym pojeździe mechanicznym. Jednak jak każda inna część w samochodzie się zużywa, a co za tym idzie, z czasem mogą pojawić się mniejsze bądź większe usterki. Jedne z nich są bardziej, a drugie mniej odczuwalne podczas użytkowania samochodu. Jedną z takich nieprawidłowości w kontekście funkcjonowania silnika jest nagar. Jest to poważny wróg dla każdego silnika, o czym jednak niewielu kierowców wie. Czy istnieje skuteczna metoda usuwania nagaru z silnika?

Oczywiście, że tak. Taką techniką jest wodorowanie silnika samochodowego. Należy jednak podkreślić, że wodorowanie silnika, przynajmniej w Polsce nie jest jeszcze tak popularne jak w państwach zachodnich. A szkoda, ponieważ jest to bezinwazyjna metoda, która pozwala na skuteczne pozbycie się zalegającego nagaru w silniku samochodowym.

Wodorowanie silnika samochodowego – na czym to polega?

Dekarbonizacja, bo tak nazywane jest wodorowanie, to technologia, która od kilku lat staje się coraz bardziej popularna w bezinwazyjnym oczyszczaniu silnika. Jest to proces, który opiera się na destylacji rozkładowej, a więc podniesieniu temperatury, aby brud i inne resztki uległy spopieleniu. Później można w sposób ręczny usunąć drobiny, które pozostały. Warto podkreślić, że już obecnie większość specjalistów mówi otwarcie, że wodorowanie silnika jest znacznie lepszą metodą jego oczyszczania, niż popularne chemiczne płukanki.

Wodorowanie silnika samochodowego, to metoda bezinwazyjna, która jest w pełni bezpieczna dla silnika, a ponadto niezwykle skuteczna.

W jaki sposób przeprowadzić właściwie proces wodorowania silnika w samochodzie? Mianowicie poprzez dolot powietrza należy wprowadzić bezpośrednio do silnika specjalną mieszankę gazów, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie temperatury spalin. W ten sposób nagar zostanie zmieniony w gaz, a tym samym wraz ze spalinami wydalony rurą wydechową. Dzięki temu, że wodór rozpuszcza nagar, każdy właściciel pojazdu może mieć pewność, że gaz niczego nie zapcha. Natomiast sam proces jest bezpieczny, a w konsekwencji nie zachodzi potrzeba wymiany filtrów lub oleju.

Nagar to niewątpliwie bardzo uciążliwy problem, tak samo dla silników benzynowych, jak i dieslowych. Jego nadmiar bezpośrednio wpływa na jakość pracy silnika, co w dłuższym okresie czasu może prowadzić do poważnych awarii. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania dużej ilości nagaru jest częste eksploatowanie auta, szczególnie w warunkach miejskich. Inną może być zbyt rzadka wymiana oleju. Niemniej każdy z problemów przyczynia się do niewłaściwego spalania mieszanki.

Co daje wodorowanie silnika?

Proces dekarbonizacji to zdecydowanie warta polecenia metoda przywracania pierwotnej jakości funkcjonowania silnika. Jest to nie tylko bardzo skuteczna technika, ale również metoda, która daje użytkownikom wiele korzyści, jakich nie dają inne opcje.

Jakie są największe zalety wodorowania silnika w samochodzie?

·         bezinwazyjność metody, co daje duże bezpieczeństwo dla silnika,

·         bardzo duża skuteczność, co potwierdza większość mechaników,

·         brak konieczności stosowania toksycznych i szkodliwych płukanek,

·         brak konieczności rozbiórki silnika, co generuje duże koszty,

·         odzyskanie dawnej mocy silnika i jakości jego pracy.

Warto także podkreślić, że wodorowanie silnika wpływa również na zmniejszenie ilości spalania. Ponadto auto generuje znacznie mniej spalin, silnik pracuje ciszej, a ogólny stan mechaniczny motoru jest wyraźnie lepszy.

Jakie są koszty wodorowania silnika?

Skuteczne, a co więcej prawidłowe wykonanie wodorowania silnika wymaga zastosowania generatora wodoru. Z uwagi na to, że nie każdy użytkownik samochodu jest w posiadaniu takiego sprzętu, aby skorzystać z takiej usługi potrzebna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. W Polsce koszt wykonania usługi wodorowania silnika to wydatek rzędy 250-300 zł. Jednak konkretne ceny uzależnione są od pojemności silnika, a przede wszystkim lokalizacji.

Większość fachowców uważa, że koszt wodorowania silnika jest bardzo niski, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo pozytywnie wpływa na dalszą pracę silnika.

Do dekarbonizacji silnika wykorzystuje się wyłącznie wodę destylowaną, co jest bardzo istotne, ponieważ w większości przypadków warsztaty nie ponoszą kosztów, które związane są z zakupem specjalistycznej chemii serwisowej.

Czy usługę wodorowania silnika powinien wykonać specjalista?

Silnik w każdym pojeździe to zdecydowanie jego serce, jednostka centralna. Dlatego decyzja o przeprowadzeniu tego rodzaju zabiegu powinna być poprzedzona dokładnym sprawdzeniem firmy, która będzie przeprowadzała czynność wodorowania. Tym samym najlepiej wybrać taką firmę, która specjalizuje się w usuwaniu nadmiaru nagaru w silniku. Ponadto sprawdzenie kwalifikacji pracowników oraz ogólnych opinii o danym warsztacie pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Wodorowanie silnika samochodowego – czy warto?

Skorzystanie z usługi wodorowania silnika samochodowego to czynność, która często pozwala na drugą młodość jednostki centralnej w aucie. Prawidłowe wykonanie tego rodzaju procesu pozwoli nie tylko na oczyszczenie motoru, ale również na przywrócenie jego pierwotnych właściwości, a także zmniejszy emisję spalin do środowiska. Zatem, czy warto skorzystać z usługi dekarbonizacji?

Zgodnie z opinią większości specjalistów, a także dużej ilości zadowolonych użytkowników pojazdów mechanicznych, zdecydowanie tak.

Waxoyl